3 cesty, jak zdolat blogerský zásek

jak zdolat blogersky zasek

Měl bych zase napsat článek na blog. Tři měsíce už jsem nic nenapsal. Ještě skočím na poštu, pořeším maily, udělám si pauzu a hned se do toho pustím …“ Taky se snažíte blogovat a tahle litanie vám zní povědomě? Vítejte v klubu.

Psaní blogu má řadu nesporných výhod. Pomůže vám zaujmout čtenáře, získat zákazníky, podpořit značku i budovat reputaci.

Přesto je v Česku kvalitních profesních blogů s pravidelně přidávanými příspěvky poměrně málo. Protože začít je těžké. A vydržet ještě těžší.

Jsou lidé, kteří blogují docela přirozeně. Nemohou jinak. Zdroj inspirace nevysychá a písmenka se sama sypou na papír nebo do klávesnice. Ale konec pohádky. Pro většinu normálních smrtelníků je psaní blogu spíš boj. Boj se sebou, s prokrastinací i s neustále se vracejícími pocity viny a frustrace.

inspirace

Co s tím?

Předně si zkuste uvědomit, kde přesně se v celém procesu sekáte. Je pro vás těžké s blogováním vůbec začít? Nemůžete se ke psaní dokopat? Nenapadají vás vhodná témata? Zíráte na prázdnou stránku a … nic? Nebo vám už od základní školy dělá potíže sesmolit souvislý text?

 

Podle toho, co vás trápí, vyzkoušejte jednu z následujících možností:

1. Vytvořte si návyk

Pokud máte k blogování všechny předpoklady, jen ne a ne se donutit, zkuste si z psaní článků vytvořit rituál. Určete si pevný den v měsíci, kdy se budete psaní věnovat, a zaznamenejte si ho do kalendáře nebo do To Do listu.

Na svůj web napište veřejný slib, že každý měsíc vyjde alespoň jeden nový článek. Využívejte nástroje, jako je 750 slov, které vás podpoří v pravidelném psaní.

Založte si podpůrnou skupinu stejně založených lidí a vzájemně se hecujte ke psaní. Za každý článek se odměňujte. Zkrátka dělejte cokoli, co vám pomůže nahodit a udržet rutinu.

2. Najděte si obsahový rámec

Samotné psaní by vám šlo, ale trápí vás témata? V tomhle případě pomáhá vytvořit si strukturu, které se budete držet, a další příspěvky psát jako seriál.

Taková kostra se dá najít v každém oboru. Popisujte základní prvky, nechte se vést ročním obdobím (rok na zahradě, kolo roku v podnikání), nebo si všímejte častých chyb, prohřešky proti zákoníku práce).

Použijte citát, vysvětlete odborný pojem, nebo představte svého zákazníka. Když už vám vážně dochází inspirace, požádejte své čtenáře, aby vám posílali otázky. Než něco pošlou, poohlédněte se po vhodných otázkách k zodpovězení v komentářích jiných blogů nebo v internetových diskusích.

3. Změňte formát

Když vám dělá potíže vyjádřit se psaným slovem, zkuste to jinak.

 

S úctou Milan Hloušek

Komentáře
  1. Siraelxy napsal:

    Taky jsem měla zásek…..kvůli Covidu. Takže nedostatek času ( jsem sestra na infekčním oddělení) a nedostatek psychických sil.
    Ale snad už jsem odseklá 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.