Svět, ve kterém žijeme a který nevidíme

svet kolem nas

Když jsem jako malý, pozoroval hvězdy, tak kromě toho, že nepadají, mě zaujalo ještě, že hvězdy se pohybují – na východ a pak na západ. Přemýšlel jsem 3 měsíce, proč tomu tak je. Pochopil jsem, že hvězdy obíhají na nebi v určité kružnici, naše země obíhá okolo Slunce, že máme Měsíc, máme čtyři roční období a na opačném konci světa v rovníkové oblasti, mají pouze pořád léto, že existují deštné pralesy, pouště jako Sahara a Gobi.

 

Vesmír chce, abychom pochopili:

I když se v přírodě všechno opakuje, nic nezůstává stejné.

Změna je skryta paradoxně právě v tom opakování.

 

Současný svět

Nějak dnes cítím, že potřebuji předat mé vnímání na současnou situaci. Morálka natlačila všechnu životní mízu a energii do úzkých hranic své mysli. Nemůže v ní proudit. Celé její chování je vždy řádné, škrobené a upjaté, vždy je připravena vidět každou situaci černobíle.


Číhá v mysli každého, kdo byl vychováván ve strnulých názorech o dobrém a špatném, hříchu a ctnosti, přijatelném a nepřijatelném, morálním a nemorálním. Je důležité mít na paměti, že všechny tyto rozsudky naší mysli jsou výsledkem naší podmíněnosti. Teprve tehdy, když se osvobodíme z klece naší výchovy a dosáhneme pravdy vlastního srdce, můžeme začít vidět život takový, jaký doopravdy je.

 

Existuje snad někdo jiný mimo náš svět, kdo má zájem na rozvíjení přírody? A pokud někdo takový existuje, proč dovolil, abychom si přírodu neurvale podmaňovali, ačkoli ona je naší matkou, my z ní pocházíme a jsme její součástí?

 

S úctou Milan Hloušek

 

 

Komentáře
  1. Raja Luthriela napsal:

    Člověk je prostě už takový. Prostě vykořisťuje všechno, co mu přijde pod ruku. Druhé lidi, přírodu, zvířata… Už několik let si říkám, jestli by nakonec nebylo lepší, kdyby veškeré lidstvo vyhynulo. Že jeho existence nemá vůbec smysl. Ale Země se nás zatím nezbavila, i když má dostatečně mocné páky na to, se nás zbavit. Byla před námi a bude i po nás.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.